Veřejná obchodní společnost

Obsah

999+ osvědčených právních rad a tipů, které Vám zaručeně ušetří ČAS a PENÍZE!

1x týdně formou EMAILU

Díky těmto právním radám a tipům utečete mnoha velkým problémům!

PŘIHLASTE SE k odběru zavčas:

SDÍLEJ ČLÁNEK:

Facebook
LinkedIn

V dřívějším článku jsme vás informovali o právní úpravě společnosti s ručením omezením. Nyní si přiblížíme další typ obchodní korporace, a to je veřejná obchodní společnost. 

Veřejná obchodní společnost

Veřejná obchodní společnost je jedním z typů podnikání, které je v českém právním prostředí populární zejména mezi menšími firmami a podnikateli, kteří chtějí podnikat společně a za co nejjednodušších podmínek. Jedná se o formu společnosti, kde za dluhy ručí všichni společníci společně a nerozdílně, a to nejen do výše svého vkladu, ale celým svým majetkem. Tento typ společnosti se může zdát riskantní, ale pro určité druhy podnikání nabízí i zajímavé výhody, například jednoduché založení a nižší administrativní náročnost. 

Co je to veřejná obchodní společnost? 

Veřejná obchodní společnost je formou obchodní společnosti, ve které podnikají alespoň dvě osoby. Právně je zkratka pro veřejnou obchodní společnost „v. o. s.“ a můžete ji vidět u názvu firem tohoto typu. Hlavním rysem veřejné obchodní společnosti je to, že společníci ručí za její závazky neomezeně – tedy ne pouze majetkem společnosti, ale i svým osobním majetkem. Toto pravidlo je zásadní rozdíl mezi veřejnou obchodní společností a například společností s ručením omezeným, kde společníci ručí jen do výše svého vkladu. Právní úprava veřejné obchodní společnosti je obsažena v § 95 a násl. zákona o obchodních korporacích.

Jak založit veřejnou obchodní společnost? 

Proces založení veřejné obchodní společnosti je poměrně jednoduchý. Stačí, aby se dva nebo více lidí rozhodlo společně podnikat a sepsali společenskou smlouvu. Tato smlouva musí být písemná a měla by obsahovat klíčové informace, jako je název a sídlo společnosti, popis předmětu podnikání a podíly společníků. Důležité je také v této smlouvě dohodnout se na základních podmínkách, za jakých bude společnost fungovat. 

Po sepsání smlouvy je potřeba veřejnou obchodní společnost zapsat do obchodního rejstříku. Teprve poté je společnost právně vzniklá a může zahájit své podnikatelské aktivity. Pro zápis do obchodního rejstříku je nutné předložit několik dokumentů a zaplatit poplatek.  

Výhody a nevýhody veřejné obchodní společnosti 

Veřejná obchodní společnost má své výhody i nevýhody. Mezi hlavní výhody patří jednoduché založení a menší administrativní nároky. Navíc společníci nemusí vkládat žádný minimální základní kapitál, jako je tomu například u společnosti s ručením omezeným. To může být atraktivní pro podnikatele, kteří chtějí začít podnikat rychle a bez velkých počátečních investic. 

Na druhé straně má veřejná obchodní společnost i výrazné nevýhody. Největším rizikem je ručení společníků celým jejich majetkem. Pokud by se společnost dostala do finančních potíží, může být každý ze společníků povinen hradit její dluhy i z vlastního majetku. Tento aspekt často odrazuje podnikatele od volby této právní formy, protože riziko je zde větší než například u společnosti s ručením omezeným. 

Kdo může být společníkem veřejné obchodní společnosti? 

Společníkem veřejné obchodní společnosti může být fyzická osoba nebo právnická osoba, tedy jiná firma. Fyzické osoby mohou být podnikatelé nebo běžní občané, kteří se rozhodnou podnikat společně. V případě, že společníkem je právnická osoba, zvyšuje se odpovědnost a případná rizika, protože právnická osoba ručí za závazky společnosti stejně jako fyzická osoba. Je také třeba zdůraznit, že všichni společníci se podílejí na řízení a správě společnosti rovnocenně, pokud ve společenské smlouvě není uvedeno jinak. 

Veřejná obchodní společnost a daně 

Veřejná obchodní společnost sama o sobě není plátcem daně z příjmu právnických osob. Místo toho se zisky a ztráty společnosti dělí mezi jednotlivé společníky podle podílů stanovených ve společenské smlouvě. Každý společník tedy zdaňuje svůj podíl na zisku ve svém vlastním daňovém přiznání. Tento způsob může být výhodný, protože snižuje administrativní zátěž, ale na druhé straně je třeba si dát pozor na správné účetnictví a vedení záznamů o příjmech a výdajích. 

Kdy se vyplatí veřejnou obchodní společnost zvolit? 

Veřejná obchodní společnost je vhodná především pro menší podniky nebo rodinné podnikání, kde se spoléhá na vzájemnou důvěru mezi společníky. Tento typ společnosti volí také podnikatelé, kteří nemají dostatečný základní kapitál nebo potřebují rychle začít podnikat. Ideální je veřejná obchodní společnost pro oblasti, kde je nižší riziko podnikatelských ztrát nebo dluhů, například v konzultačních službách, malém obchodě či řemeslech. 

Veřejná obchodní společnost však není doporučená pro podnikání s vysokým rizikem zadlužení, protože možnost, že by společníci museli ručit svým osobním majetkem, je zde velmi reálná. 

Shrnutí a závěr 

Veřejná obchodní společnost je právní forma podnikání, která poskytuje jednoduché podmínky pro založení a provoz. Její největší výhodou je možnost podnikat bez nutnosti vkládat základní kapitál a nízká administrativní náročnost. Na druhé straně je potřeba počítat s rizikem neomezeného ručení, které společníkům hrozí v případě finančních potíží společnosti. 

Pokud zvažujete veřejnou obchodní společnost jako formu podnikání, je důležité dobře zvážit rizika a výhody, které tento typ společnosti nabízí. Veřejná obchodní společnost může být výhodná, pokud víte, že podnikání bude stabilní a důvěřujete svým společníkům. Jestliže hledáte správnou formu svého podnikání a potřebujete právní radu, neváhejte se obrátit na naši advokátní kancelář.  

Související odkazy:

Obchodní právník (obchodní právo)

Picture of David Pytela

David Pytela

vedoucí advokát advokátní kanceláře - Váš průvodce právem

SDÍLEJ ČLÁNEK:

Facebook
LinkedIn

Zajímá Vás více?

Zjistěte více informací o naší advokátní kanceláři. Můžete se podívat na naše firemní video, zjistit, jaké poskytujeme právní služby a kolika a kterým klientům jsme pomohli (včetně Statutárního města Olomouc) aj.:

Napište nám s čím Vám můžeme pomoci:
... nebo nám rovnou ZAVOLEJTE