Prodej družstevního bytu

Obsah

999+ osvědčených právních rad a tipů, které Vám zaručeně ušetří ČAS a PENÍZE!

1x týdně formou EMAILU

Díky těmto právním radám a tipům utečete mnoha velkým problémům!

PŘIHLASTE SE k odběru zavčas:

SDÍLEJ ČLÁNEK:

Facebook
LinkedIn

Prodej družstevního bytu není zdaleka tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Na rozdíl od klasických bytů v osobním vlastnictví totiž neprodáváte přímo nemovitost, ale družstevní podíl v bytovém družstvu. Tento specifický právní režim přináší řadu důležitých aspektů, které je třeba při prodeji zohlednit. V článku si vysvětlíme právní úpravu družstevního vlastnictví, náležitosti smlouvy o převodu družstevního podílu, otázku přechodu závazků i to, zda si družstvo může vymínit souhlas s převodem. Jestliže vás zajímá, jak je to se zánikem členství v družstvu, přečtěte si náš dřívější článek.

Právní rámec prodeje družstevního bytu

Družstevní byty jsou specificky upraveny zákonem č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích. Tento zákon stanoví, že bytové družstvo je právnickou osobou, jejíž hlavním účelem je zajištění bytových potřeb svých členů. Členství v družstvu je spojeno s právem užívat konkrétní byt, což je zásadní rozdíl oproti vlastnictví bytu.

Při prodeji družstevního bytu fakticky převádíte svůj podíl v družstvu. Tento podíl zahrnuje nejen právo na užívání bytu, ale také povinnosti, jako je hrazení nájemného a záloh na služby. Převod podílu se řídí stanovami družstva, které mohou obsahovat specifické podmínky pro převod.

Náležitosti smlouvy o převodu družstevního bytu (podílu)

Smlouva o převodu družstevního podílu musí být vždy písemná a měla by obsahovat tyto klíčové náležitosti:

  1. Identifikaci smluvních stran: Jméno, příjmení, datum narození a trvalé bydliště převodce i nabyvatele.
  2. Specifikaci družstva: Název družstva, jeho sídlo a identifikační číslo.
  3. Označení převáděného podílu: Přesný popis podílu a bytu, ke kterému se váže právo užívání.
  4. Cena za převod: Dohodnutá cena nebo způsob jejího určení.
  5. Datum účinnosti převodu: Kdy má dojít k převodu podílu a práv na nabyvatele.
  6. Prohlášení o neexistenci dluhů: Převodce by měl potvrdit, že na podílu neváznou dluhy.

Přechod práv a povinností s družstevním podílem

S prodejem družstevního bytu (podílu) přecházejí na nabyvatele všechna práva a povinnosti, která jsou s tímto podílem spojena. To zahrnuje právo na užívání bytu, ale také povinnost hradit nájemné a zálohy na služby. Pokud měl převodce dluhy vůči družstvu, například nezaplacené nájemné nebo služby, mohou tyto závazky přejít na nabyvatele.

Prodej družstevního bytu (podílu) s sebou nese riziko (povinnost) ručení. Podle zákona o obchodních korporacích ručí nabyvatel za dluhy převodce, pokud o nich věděl nebo musel vědět. Proto je důležité provést před podpisem smlouvy důkladnou kontrolu všech závazků převodce vůči družstvu.

Může si družstvo vymínit souhlas s převodem družstevního bytu (podílu)?

Ano, bytové družstvo může ve svých stanovách stanovit, že převod družstevního podílu podléhá jeho souhlasu. Tento souhlas je obvykle formalitou, ale existují případy, kdy družstvo převod zamítne. Například pokud má nabyvatel špatnou platební morálku nebo není schopen doložit schopnost hradit nájemné.

V případě, že si družstvo souhlas vymíní, je nezbytné jej získat před uzavřením převodní smlouvy. Bez tohoto souhlasu by smlouva mohla být neplatná.

Jak je to s dluhy na nájemném a službách?

Dluhy na nájemném a zálohách na služby jsou jedním z nejčastějších problémů při prodeji družstevního bytu. Tyto dluhy totiž mohou přecházet na nabyvatele družstevního podílu.

Před uzavřením smlouvy by si nabyvatel měl od družstva vyžádat potvrzení o bezdlužnosti převodce. Pokud se dluhy objeví až po převodu, nabyvatel může mít problém s jejich vymáháním zpět od převodce. V krajním případě by mohl nést odpovědnost za jejich úhradu, pokud družstvo prokáže, že o nich věděl nebo je mohl zjistit.

Na co nezapomenout při prodeji družstevního bytu

  1. Prostudujte stanovy družstva: Obsahují klíčové informace o podmínkách převodu podílu.
  2. Zjistěte bezdlužnost: Vyžádejte si od družstva potvrzení o stavu závazků převodce.
  3. Sepište kvalitní smlouvu: Zajistěte, aby smlouva obsahovala všechny potřebné náležitosti.
  4. Získejte souhlas družstva: Pokud to stanovy vyžadují, požádejte o souhlas s převodem včas.
  5. Poradce či právník: Předejdete rizikům spojeným s neplatností smlouvy nebo přechodem dluhů.

Závěr

Prodej družstevního bytu může být složitější než prodej běžného bytu v osobním vlastnictví, ale s pečlivou přípravou a znalostí právních předpisů jej lze úspěšně realizovat. Jestliže si nevíte rady s převodem družstevního bytu, neváhejte se obrátit na naši advokátní kancelář.

Související odkazy:

Nemovitosti

Picture of David Pytela

David Pytela

vedoucí advokát advokátní kanceláře - Váš průvodce právem

SDÍLEJ ČLÁNEK:

Facebook
LinkedIn

Zajímá Vás více?

Zjistěte více informací o naší advokátní kanceláři. Můžete se podívat na naše firemní video, zjistit, jaké poskytujeme právní služby a kolika a kterým klientům jsme pomohli (včetně Statutárního města Olomouc) aj.:

Napište nám s čím Vám můžeme pomoci:
... nebo nám rovnou ZAVOLEJTE