Plastové výrobky a jejich omezení

Obsah

Na počátku března tu pro Vás máme jedno téma, které i nás donutilo z pracovního a běžného shonu k zamyšlení – plastové výrobky.

Snad již každý si v dnešní době všimnul, jaké enormní množství plastového odpadu vyprodukuje za den i jeden jedinec. Že ne? Tak se zkuste zaměřit na to, kolik plastu vyprodukujete za den, týden nebo i déle, a to třeba sbíráním zvlášť do tašky (pokud samozřejmě už netřídíte odpad) a na závěr si kusy spočítejte nebo zvažte na běžné kuchyňské váze. Budete překvapeni! Zda mile či nemile záleží jen na Vás.

Plastové výrobky

Důvod nadužívání plastových obalů?

Mnoho produktů je mnohdy i zbytečně zabaleno do plastového obalu, jako například houbičky na nádobí, prací prášek, droždí, máslo, mléko, šunka apod. Zamysleme se, proč dříve bylo běžné bezobalové zboží a nyní je to právě naopak. Domníváme se, že odpověď je jednoznačná – POHODLNOST a BYZNYS. Mnoho z nás tuto pravdu slyšet nechce, ale je to tak! Proč bychom šli na nákup do super/hypermarketu, samoobsluhy a pak ještě do např. masny pro tu výše zmiňovanou šunku, když lze vše nakoupit v jednom obchodě, avšak mnohdy jen v plastu.

Je to jen o prioritách!

Zde se budou názory lidí rozhodně a zásadně lišit. Jeden tábor bude argumentovat nedostatkem času jezdit po více obchodech, druhý naopak tím, že si ten čas pro ochranu životního prostředí udělá, a to třeba odložením nákupu na víkend.

Plastové výrobky – že se Vás to netýká?

Dnes když jdeme koupit i jen šunku je balena do plastového obalu (plastové výrobky jsou všude). A co oblíbená rychlojídla z fastfoodů, která jsou či byla založena na podávání v plastových obalech.

Máme tu vlhčené ubrousky či jednorázové pleny pro miminka, ale i hračky. Pokud jste si doteď řekli, že se Vás to netýká, protože třídíte odpad, nebo nemáte děti a ve fastfoodech se nestravujete, tak se Vás to přesto zajisté týká, protože každý z nás používá vatové tyčinky do uši, čistí si zuby či kupuje balené nápoje. Tomu všemu by měl být konec. Jistě jste možná zaznamenali od loňského roku změny a přechod některých prodejců na EKO výrobky, tedy na eko vatové tyčinky, eko rozložitelné ubrousky, eko kartáčky nebo papírová brčka v Milkshaku, v bezedném nápoji, či papírové krabičky na tak oblíbenou zmrzlinu jako je McFlurry. Podle našeho názoru by toto mělo však být pravidlem a nikoli výjimkou. Neboť je třeba být ohleduplný a chránit si naše životní prostředí, a myslet i na budoucí generace, aby žili v uspokojivém životním prostředí.

Je však velice smutné, že doposud výrobky označované jako eko, jsou mnohdy několikanásobně dražší než ty z plastu, a proto se také mnoho lidí raději smíří s levnějším plastem než dražším zdravým životném prostředím.

Nový speciální EKO zákon v ČR a EKO Směrnice EU

Dne 25. 1. 2021 však vláda schválila návrh zákona o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí a návrh změnového zákona.

Cílem návrhu je implementace směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/904 ze dne 5. 6. 2019 o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí.

Nový zákon bude speciální ve vztahu k zákonu o odpadech a zákonu o obalech. Upraví

a)pravidla pro předcházení vzniku odpadu z vybraných plastových výrobků,
b)práva a povinnosti výrobců při uvedení vybraných plastových výrobků na trh,
c)práva a povinnosti související s nakládáním s odpadem z vybraných plastových výrobků a
d)působnost správních orgánů v oblasti předcházení vzniku odpadu z vybraných plastových výrobků a v oblasti práv a povinností souvisejících s nakládáním s odpadem z vybraných plastových výrobků.

Vybrané plastové výrobky, na které se vztahují opatření k omezení jejich dopadu na životní prostředí, se budou dělit na

a)výrobky, které je zakázáno uvádět na trh,
b)výrobky, na které se vztahuje povinnost označování,
c)výrobky, ke kterým se vztahuje osvětová činnost,
d)výrobky, ke kterým se vztahuje požadavek na určení pověřeného zástupce a na úhradu nákladů na úklid odpadu.

Zákaz prodeje – plastové výrobky

Na trh se zakazuje uvádět především jednorázové plastové výrobky jako jsou plastové příbory, talíře, brčka, vatové tyčinky, tyčky k uchycení a podpěře balónků, nádoby a nápojové kelímky z expandovaného polystyrenu, a také výrobky z oxo-rozložitelného plastu. Jaký z tohoto zákazu plyne závěr? Zahradní slavnosti, grilovací akce a podobné se již bez běžného či papírového nádobí neobejdou a Vánoční punč na trzích si vychutnáte již jen z hrnečku nikoli z kelímku.

Například nápojové kelímky, vlhčené ubrousky a tabákové výrobky s filtry budou muset být označeny informacemi o vhodných postupech nakládání s odpadem.

Výrobce vlhčených ubrousků a dalších výrobků bude povinen v rámci osvětové činnosti informovat konečné uživatele zejména prostřednictvím informačních kampaní mimo jiné o dostupnosti opětovně použitelných alternativ.

Výrobce tabákových výrobků s filtry a dalších výrobků bude hradit obcím náklady vynaložené na úklid odpadu z těchto výrobků.

Bezobalové obchody

Věděli jste již nyní jsou na trhu například rozložitelné pleny či sáčky na psí exkrementy? Nebo že se pomalu objevují ve větších městech bezobalové obchody, kdy nákupem v takovýchto obchodech či takovýchto produktů šetříme mnohonásobně životní prostředí. I my jeden takový obchod máme pod naší kanceláří akpytela.cz, a je to úžasně nezvyklé si jít koupit čokoládu či sušenky na váhu do papírového sáčku, zubní pastu v tabletkách bez plastové tuby či rýži do vlastní nádoby.

Náš názor na plastové výrobky

Za nás je to rozhodně krok k lepšímu životnímu prostřední a myslíme, že je smutné, že lidstvo potřebuje směrnici EU k tomu, aby si zlepšilo životní prostředí, avšak pokud je společnost takto neohleduplná buďme rádi, že alespoň na poli EU se rozhodli zhoršující se situací řešit. Snad už jen zbývá nyní doufat v lepší a kvalitnější životní prostředí. A jaký je Váš názor na ekologii, bezobalové obchody a výše uvedenou legislativní změnu? Obětujete čas a jdete nakoupit třeba šunku do pultového prodeje nebo nakupujete vše v jednom plast, neplast?

Právní služby

Picture of David Pytela

David Pytela

vedoucí advokát advokátní kanceláře - Váš průvodce právem

Zajímá Vás více?

Zjistěte více informací o naší advokátní kanceláři. Můžete se podívat na naše firemní video, zjistit, jaké poskytujeme právní služby a kolika a kterým klientům jsme pomohli (včetně Statutárního města Olomouc) aj.:

Napište nám s čím Vám můžeme pomoci:
... nebo nám rovnou ZAVOLEJTE