Domů » Dědické právo
Dědické právo. Advokátní kancelář JUDr. David Pytela, MBA, LL.M. nabízí právní služby v oblasti dědického práva (dědictví).
Dědictví hraje významnou úlohu v lidském životě. Již od nepaměti dědictví umožňuje přechod majetku mezi jednotlivými generacemi. Dědické právo upravuje občanský zákoník, který s sebou přináší podstatně větší volnost, jak dědictví upravit. Vychází z toho, že každý má právo na to rozhodnout, jak bude naloženo s jeho majetkem po jeho smrti (i přesto stanovuje určitá pravidla, která musí být dodržena).
Závěť má z hlediska svého významu přednost před děděním ze zákona. Pokud tedy zůstavitel sepíše platnou závťt o celém svém majetku, tak již nedochází k dědění ze zákona.
Závěť lze samozřejmě sepsat pouze o části majetku. V takovém případě vy zbytku dochází k dědění ze zákona.
Byť ve většině případů postačí sepsání závěti sepsané vlastní rukou zůstavitele (holografická), tak nelze podcenit zákonná pravidla stanovená pro její obsah. Pokud chcete tedy mít jistotu, že Vámi napsaná závěť vyhovuje zákonu a je tudíž platná, tak se na nás neváhejte obrátit. Připravíme Vám text závěti na míru.
Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, a dědické právo říká, že má přednost před ostatními. Dědická smlouva má tedy přednost jak před zákonem, tak i před závětí.
Pokud se týká možnosti uzavření dědické smlouvy, tak její účastníci musí být způsobilý uzavřít závěť (pořizovací způsobilost) i mít způsobilost smluvní.
Dědické právo myslí i na to, že potomka je možné vydědit v listině o vydědění. Zákon ji formálně nazývá tzv. prohlášením o vydědění.
Vyděděný ztrácí právo vstoupit v rovině majetkové do práv a povinností zůstavitele po jeho smrti. Zůstavitel může vydědit potomka, který:
Vyděděný, který s důvody vydědění nesouhlasí, má možnost se žalobou bránit v rámci soudního řízení. Musí však prokázat, proč dle jeho názoru zůstavitel pro vydědění neměl zákonný důvod.
Problematika dědického práva je poměrně rozsáhlá. Mezi další patří například: