S vyhlášením nouzového stavu a sní spojené “karantény” v první půli března roku 2020 některé “zlé jazyky” predikovaly, že po skončení karantény vzroste počet rozchodů a rozvodů manželství. Na druhou stranu, že se však očekává i zvýšená porodnost. Jak nás ovlivní karanténa s rodinou?
Karanténa s rodinou a vznikající problémy
Pokud se Vás karanténa v rodině dotkla tak, že jste s partnerem či manželem najednou každý den spolu doma, a k tomu například ještě i s dětmi, sami dobře víme, že tato netypická situace může být pro partnery více než obtížná. A to z hlediska psychické zátěže, neboť najednou nemá ani jeden z Vás svůj osobní prostor na odpočinek, na své koníčky a jiné činnosti. Do toho se přidávají děti, které máte najednou doma 24 hodin denně. Tudíž musíte více vařit, učit se s nimi, vymýšlet jim činnost, pečovat o domácnost, a k tomu někteří pracovat z domu apod.
Svým klientům vždy říkám, že manželství (platí i pro nesezdané páry) je jeden VELKÝ kompromis. Základním problémem většiny manželství, které se na nás obrací s žádostí o rozvod je zejména žádná či nedostatečná komunikace mezi partnery. Jakož i vzájemná netolerance a nedostatečná úcta jeden k druhému a k tomu co dělá, ať už v zaměstnání nebo i “ jen” v domácnosti. Je třeba si uvědomit, že nikdo z nás není telepat (a pokud ano spadáte pod výjimku z populace :-)). Karanténa s rodinou může vše prohloubit. Do hlavy tomu druhému nevidíme, tudíž nemůžeme spoléhat na to, že když si něco myslíme, něco chceme, nebo nám něco vadí. Avšak tomu druhému to neřekneme, nepožádáme ho o pomoc nemůžeme očekávat, že se bude chovat či dělat věci tak, jak my bychom chtěli. A to jen proto, že si to myslíme, že je to přeci jasné!
Období karantény je období, které vyžaduje ještě více dávky tolerance v manželství než v době Vašeho “běžného” fungování.
Jak to zvládat?
Touto cestou bych chtěl všem, co se potýkají s partnerskými problémy v těchto časech dodat sílu a energii či jim dát radu. A to přesto, že nejsem psycholog, ačkoli práce advokáta/ky zejména v oblasti rodinně – právní vyžaduje notnou dávku empatie a sociálního cítění, kdy fakticky tak působíme i jako terapeut pro klienty. Karanténa s rodinou není lehká, lze doporučit, abyste:
- Nejednali unáhleně.
- V afektu (rozčilení).
- Vše řešili s jistým odstupem času, po tzv. vychladnutí.
- Zejména, aby o svých problémech s partnerem otevřeně mluvili bez zbytečného zvyšování hlasu. A nekomunikovali spolu na úrovni příkazů či zákazů, v podobě MUSÍŠ – NESMÍŠ, UDĚLEJ- NEDĚLEJ apod.
Karanténa s rodinou a řešení problémů
Určitě je v této době také více než potřeba dát partnerovi prostor pro seberealizaci. A stejně tak najít prostor i pro případnou svou seberealizaci či rozvoj.
Nenaléhejte jeden na druhého, neusurpujte si navzájem svůj osobní prostor ani čas pro své aktivity, svou práci (pokud jste v režimu homeoffice). A snažte se aktivně a efektivně rozložit svůj denní příděl času. Zamyslete se, kdy jindy pracovat na harmonii, porozumění, komunikaci s druhým nebo se věnovat seberealizaci. A naučit se efektivně hospodařit s časem. Kdy jindy, než v období, kdy jste doma. Kdy jindy, než s blízkými.
Karanténa s rodinou může být pro samotné partnery nezvladatelná. Pokud máte pocit, že jste na vše sám/a nebojte se o tom s druhým mluvit. Popřípadě se neváhejte obrátit na pomoc někoho dalšího. Nejlépe odborníka (manželská poradna, individuální terapie apod.).
Přestože tento krok bere mnoho lidí jako slabost, tedy obrátit se na odborníka-psychologa, terapeuta, kouče, s nímž by měli řešit své problémy. Věřte že tomu tak skutečně není, a nikdo Vás za to odsuzovat nebude. Pohlédněte na to tak, že k lékaři či právníkovi jdete také řešit problém, když si nevíte rady. A nikdo Vaše chování nehodnotí jako slabost.
Mohu doporučit například Rodinou poradnu v Olomouci.
Závěr
Vzpomeňte na přísloví: “Žádný učený z nebe nespadl!” A pečovat o zdravý a pevný vztah vyžaduje náležitou péči a trpělivost, neboť se vztahem je to stejné jako pečovat o dítě.