Daň při darování nemovitosti

Obsah

999+ osvědčených právních rad a tipů, které Vám zaručeně ušetří ČAS a PENÍZE!

1x týdně formou EMAILU

Díky těmto právním radám a tipům utečete mnoha velkým problémům!

PŘIHLASTE SE k odběru zavčas:

SDÍLEJ ČLÁNEK:

Facebook
LinkedIn

Převod vlastnického práva k nemovitosti a s tím související sepis smlouvy je častou právní službou, se kterou se na nás klienti obrací. Avšak samotným „převodem nemovitosti“ na nového vlastníka to mnohdy nekončí a může zde figurovat daňová povinnost. O dani z prodeje pozemku jsme Vás v minulém článku již informovali, nyní se zaměříme na daň při darování nemovitosti.

Daň při darování nemovitosti

Darování

Nejdříve si definujeme institut darování. Darovací smlouvou dárce bezplatně převádí vlastnického právo k věci, ať už movité či nemovité, nebo se zavazuje obdarovanému věc bezplatně převést do vlastnictví. Obdarovaný přitom tento dar nebo nabídku přijímá.

Pro darování nemovitosti zapsané v katastru nemovitostí je potřeba písemná forma smlouvy s úředně ověřenými podpisy. Smlouva musí obsahovat také podrobný popis darované věci (např. v případě nemovitosti je nutné uvést číslo popisné, parcelní číslo, katastrální území apod.), datum a již zmiňované podpisy smluvních stran.

Takto uzavřená smlouva nakonec poputuje na příslušný katastr nemovitostí společně s návrhem na vklad. Podání návrhu na vklad podléhá správnímu poplatku ve výši 2000 Kč a je třeba počítat s přibližně měsíční lhůtou pro vyřízení vkladu.

Ovšem, jak už jsme zmínili, převodem nemovitosti to mnohdy nemusí končit. Je potřeba řešit, jestli není potřeba platit daň při darování nemovitosti.

Darovací daň nebo daň z příjmů

Na úvod je hned třeba zmínit, že „darovací daň“ byla od 1. 1. 2014 zrušena. Do té doby existovala samostatná darovací daň, která měla pevně dané sazby a pravidla pro různé případy darování.

Nově jakékoli daňového odvody v případě darování spadají pod daň z příjmů ve smyslu zákona o daních z příjmů. Jedná se tzv. bezúplatný příjem fyzických či právnických osob uvedený v ustanovení § 10 zákona o daních z příjmů.

Základ daně při darování nemovitosti

Pokud jste přijali dar neosvobozený od daně z příjmů, je nutné uvést v daňovém přiznání výši tohoto příjmu, tj. hodnotu daru, mezi tzv. „ostatní příjmy“ uvedené v příloze 2 daňového přiznání. Zdaňovacím obdobím je přitom kalendářní rok. Daňové přiznání je potřeba podat nejpozději do 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období. V zásadě tak platí lhůta do 1. 4. následujícího kalendářního roku. Při elektronickém daňovém přiznání je lhůta prodloužena na čtyři měsíce, tj. do 1. 5. následujícího kalendářního roku. Pokud Vám daňové přiznání podá daňový poradce, je lhůta prodloužena na 6 měsíců.

Sazba daně při darování nemovitosti

Sazba daně při darování nemovitosti je v tomto případě odvislá od základu daně. Jestliže základ daně nepřevyšuje 36násobek průměrné mzdy, bude sazbou 15 %. V případě, že základ daně převyšuje 36násobek průměrné mzdy, sazba činí 23 %. Výši průměrné mzdy lze vyčíst z dat Českého statistického úřadu. V případě právnických osob je sazba daně stanovena na částku ve výši 21 %.

Osvobození od daně při darovaní nemovitosti

Při povinnosti platit daň při darování nemovitosti může hrát roli i příbuzenský vztah mezi dárcem a obdarovaným, případně i jiná vazba.

Od daňové povinnosti budete osvobozeni, pokud:

  • dárce a obdarovaný je v příbuzné linii přímé (prarodiče, rodiče, děti, vnouče),
  • dárce a obdarovaný je v příbuzné linii vedlejší (sourozenec, strýc, teta, synovec, manžel, ale i dítě manžela, manžela dítěte, rodiče manžela nebo manžela rodičů), dále
  • obdarovaný obdržel dar od osoby, se kterou žil nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou,
  • se jedná o dar ze svěřenského fondu z majetku, který byl do svěřenského fondu vyčleněn výše uvedenými osobami, případně Vámi.

Obecně jsou také osvobozené dary, jejichž hodnota od jednoho dárce nepřesáhne částku ve výši 15.000 kč za zdaňovací období.

Oznamovací povinnost při darování nemovitosti

S ohledem na výše uvedené lze shrnout, že pokud jako obdarovaný přijmete dar v podobě nemovitosti například od rodičů, nemusíte se zabývat odvodem daně (řešit daň při darování nemovitosti). Je však třeba dát pozor, zda nemáte oznamovací povinnost vůči finančnímu úřadu. Osvobozené dary nad 5.000.000 Kč, které jste přijali, musíte oznámit příslušnému finančnímu úřadu. Limit se posuzuje u každého příjmu (daru) zvlášť.

Oznámení nemá předem stanovenou formu, můžete tak svou oznamovací povinnost splnit i zcela neformálním přípisem doručeným na příslušný finanční úřad. Oznámení o osvobozených příjmech je nutné podat nejpozději ve stejném termínu jako daňového přiznání. Na druhou stranu však nemusíte čekat na konec roku a oznámení můžete provést hned potom, co nabydete vlastnické právo k nemovitosti.

Specifika daně při darování nemovitosti

Zákon o daních z příjmů pamatuje i na situace, kdy si dárce s obdarovaným ujednají, že se navzájem obdarují. V takovém případě se pro účely daní z příjmů jedná o koupi nebo směnu, a to i vzhledem k tomu, oč hodnota plnění jedné strany (např. obdarovaného) převyšuje hodnotu plnění druhé strany (např. dárce).

Závěr

Převod nemovitosti je právním jednáním, které s sebou může nést mnoho dalších povinností, jako je například i daň z příjmu. V této souvislosti nelze opomenout ani daň z nemovitých věcí, kterou je nutné každým rokem odvádět, ať už každý ze spoluvlastníků samostatně, nebo jeden za celou nemovitost jakožto společný zástupce. Je proto vždy vhodné si dopředu ověřit, ať už z pozice prodávajícího / kupujícího či dárce / obdarovaného, jaké jsou Vaše daňové povinnosti – nezapomenout na daň při darování nemovitosti.

Pokud plánujete darovat nemovitost a potřebujete pomoci se sepisem darovací smlouvy, neváhejte a využijte právní pomoci ze strany odborníka u nás v advokátní kanceláři.

Související odkazy:

Nemovitosti

Picture of David Pytela

David Pytela

vedoucí advokát advokátní kanceláře - Váš průvodce právem

SDÍLEJ ČLÁNEK:

Facebook
LinkedIn

Zajímá Vás více?

Zjistěte více informací o naší advokátní kanceláři. Můžete se podívat na naše firemní video, zjistit, jaké poskytujeme právní služby a kolika a kterým klientům jsme pomohli (včetně Statutárního města Olomouc) aj.:

Napište nám s čím Vám můžeme pomoci:
... nebo nám rovnou ZAVOLEJTE