Jak zvládnout karanténu s celou rodinou a předejít partnerské krizi či rozvodu?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

S vyhlášením nouzového stavu a sní spojené “karantény” v první půli března roku 2020 některé “zlé jazyky” predikovaly, že po skončení karantény vzroste počet rozchodů a rozvodů manželství, na druhou stranu, že se však očekává i zvýšená porodnost.

rodinné právo olomouc

Pokud se Vás karanténa v rodině dotkla tak, že jste s partnerem či manželem najednou každý den spolu doma, a k tomu například ještě i s dětmi, sami dobře víme, že tato netypická situace může být pro partnery více než obtížná, a to z hlediska psychické zátěže, neboť najednou nemá ani jeden z Vás  svůj osobní prostor na odpočinek, na své koníčky a jiné činnosti. Do toho se přidávají děti, které máte najednou doma 24 hodin denně, tudíž musíte více vařit, učit se s nimi, vymýšlet jim činnost, pečovat o domácnost, a k tomu někteří pracovat z domu apod.

Svým klientům vždy říkám, že manželství (platí i pro sesedané páry) je jeden VELKÝ kompromis a základním problémem většiny manželství, které se na nás obrací s žádostí o rozvod je zejména žádná či nedostatečná komunikace mezi partnery, jakož i vzájemná netolerance a nedostatečná úcta jeden k druhému a k tomu co dělá, ať už v zaměstnání nebo i “ jen” v domácnosti. Je třeba si uvědomit, že  nikdo z nás není telepat (a pokud ano spadáte pod výjimku z populace :-)), a do hlavy tomu druhému nevidíme, tudíž nemůžeme spoléhat na to, že když si něco myslíme, něco chceme, nebo nám něco vadí, avšak tomu druhému to neřekneme, nepožádáme ho o pomoc nemůžeme očekávat, že se bude chovat či dělat věci tak, jak my bychom chtěli, jen proto, že si to myslíme, že je to přeci jasné!

Období karantény je období, které vyžaduje ještě více dávky tolerance v manželství než v době  Vašeho “běžného” fungování.

Touto cestou bych chtěla všem, co se potýkají s partnerskými problémy v těchto časech dodat sílu a energii či jim dát radu (přesto, že nejsem psycholog, ačkoli práce advokáta/ky zejména v oblasti rodinně – právní vyžaduje notnou dávku empatie a sociálního cítění, kdy fakticky tak působíme i jako terapeut pro klienty), aby

  • nejednali unáhleně,
  • v afektu (rozčilení)
  • vše řešili s jistým odstupem času, po tzv. vychladnutí,
  • a zejména, aby o svých problémech s partnerem otevřeně mluvili bez zbytečného zvyšování hlasu a nekomunikovali spolu na úrovni příkazů či zákazů, v podobě MUSÍŠ – NESMÍŠ, UDĚLEJ- NEDĚLEJ apod..

Určitě je v této době také více než potřeba dát partnerovi prostor pro seberealizaci, a stejně tak najít prostor i pro případnou svou seberealizaci či rozvoj.

Nenaléhejte jeden na druhého, neusurpujte si navzájem svůj osobní prostor ani čas pro své aktivity, svou práci (pokud jste v režimu homeoffice) a snažte se aktivně a efektivně rozložit svůj denní příděl času. Zamyslete se, kdy jindy pracovat na harmonii, porozumění, komunikaci s druhým nebo se věnovat  seberealizaci a naučit se efektivně hospodařit s časem, než v období, kdy jste doma.

Pokud máte pocit, že jste na vše sám/a nebojte se o tom s druhým mluvit, popřípadě se neváhejte obrátit na pomoc někoho dalšího, nejlépe odborníka (manželská poradna, individuální terapie apod.).  

Přestože tento krok bere mnoho lidí jako slabost, tedy obrátit se  na odborníka-psychologa, terapeuta, kouče,  s nímž by měli řešit své problémy, věřte že tomu tak skutečně není, a nikdo Vás za to odsuzovat nebude. Pohlédněte na to tak, že k lékaři či právníkovi jdete také řešit problém, když si nevíte rady, a nikdo Vaše chování nehodnotí jako slabost.

Vzpomeňte na přísloví: “Žádný učený z nebe nespadl!” a pečovat o zdravý a pevný vztah vyžaduje náležitou péči a trpělivost, neboť se vztahem je to stejné jako pečovat o  dítě.

Autor: Mgr. Adéla Lacinová Hubinková, advokátka

Neodkládejte řešení svých problémů …

Hledáte-li kvalitní právní služby advokátní kanceláře (advokáta) v Olomouci a Olomouckém kraji, tak využijte tento – kontakt.

Informace o naší advokátní kanceláři najdete zde – Advokátní kancelář Olomouc. Můžete se podívat na naše firemní video, zjistit kdo je naším klientem (včetně Statutárního města Olomouc) aj.

nebo nám Zavolejte
nebo nám napište a my se Vám ozveme: